SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Döviz ve döviz kuru nedir?

 

Yabancı ülkelerde resmi olarak kullanılan para birimleri döviz olarak adlandırılıyor. Bir ülkede kullanılan para biriminin başka ülkelerde kullanılan para birimleri karşısında değerini ifade eden katsayıya ise döviz kuru adı veriliyor. Döviz kurlarının birbirine dönüştürülmesini konu alan tüm işlemler döviz işlemi ya da kambiyo işlemi olarak ifade ediliyor. Döviz işlemlerinde iki farklı kur oranı kullanılıyor. Farklı para birimi, ülkenin kendi para birimi karşılığında satıldığında döviz satış kuru, ülkenin kendi para birimi karşılığında farklı para birimi alındığında ise döviz alış kuru geçerli oluyor.

 

Döviz kurları neye göre belirlenir?

 

Yabancı paraların Türk Lirası karşılığındaki değeri, yani döviz kuru hesaplanırken serbest piyasadaki alıcı ve satıcıların kararları etkili olmaktadır. Arz – talep ilişkisi çerçevesinde anlık olarak değişiklik gösterebilen döviz fiyatı; gündemdeki gelişmelere, son dakika haberlerine göre yükseliş veya düşüş sergilemektedir. Güncel döviz kurları hesaplanırken anlık şekilde gelişmeler döviz işlemlerine yansıtılmaktadır.

 

 

Döviz alım satımı nasıl yapılır?

 

Döviz alımı esnasında döviz alış kuru, döviz satışı esnasında ise döviz satış kuru kullanılmaktadır. Bir diğer deyişle, döviz almak isteyen müşterilerimizin döviz satış kuruna; döviz satış işlemi yapmak isteyen müşterilerimizin döviz alış fiyatlarına bakması gerekmektedir. Döviz alış ve döviz satış fiyatları arasındaki farka kur marjı denmektedir. Piyasanın istikrarsızlık durumu marjı etkileyen faktörlerin başında gelmektedir.

 

Döviz alma veya döviz bozdurma işlemlerinizi şubelerinden, üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

Döviz Kurları sayfamızda, anlık olarak dolar almak veya satmak için Türk Lirası’na dönüşüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Euro kaç TL, Dolar kaç TL gibi sorularınızın güncel döviz yanıtlarını bulabileceğiniz bu sayfada ayrıca 1.000 TL kaç Amerikan Doları gibi dilediğiniz miktardaki para birimleri arasında da dönüştürme işlemini hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

 

Altın nedir ve neden değerlidir ?

 

 

Altın, doğada nadir bulunan, parlak sarı renkte, dayanıklı ve kolay işlenebilir bir elementtir. Yer kabuğundaki miktarı oldukça sınırlı olan altın, tarih boyunca insanların dikkatini çeken ve değerli bulduğu bir metal olmuştur. Estetik özellikleriyle göz alıcı bir görünüme sahip olan altın, aynı zamanda asitlere karşı dayanıklı, paslanmayan ve doğada serbest halde bulunabilen özelliklere sahiptir. Ancak, en önemli özelliği, tarih boyunca bir değer ölçüsü birimi olarak kabul edilmesi ve dünya ekonomisinde önemli bir rol oynamasıdır. Bu nedenlerle altın, yüzyıllardır insanlar arasında değerli bir varlık olarak kabul edilmiş ve ticaretin, servetin ve ekonominin bir göstergesi olmuştur.

 

Fiziki Altın alımı nasıl yapılır ?

 

Fiziki altın alımı için birçok seçenek bulunmaktadır. Kuyumcular, bankalar, çevrimiçi satış platformları, altın dükkanları ve altın borsaları gibi farklı kaynaklardan altın satın alabilirsiniz. Kuyumcularda genellikle çeşitli altın türleri ve formları bulunurken, bankalarda altın hesabı açarak altın alabilir ve saklayabilirsiniz. İnternet üzerinde güvenilir satıcıları araştırarak çevrimiçi platformlardan da altın alabilirsiniz. Büyük alışveriş merkezlerinde veya ticari bölgelerde altın dükkanları da fiziki altın satışı yapar. Bazı ülkelerde ise fiziki altın alım satımı altın borsalarında gerçekleştirilir. Ancak, alım yapmadan önce alacağınız yere güvenilirliğini ve fiyatları doğrulamanız önemlidir, ayrıca altının cari piyasa değerini ve işlem yapacağınız yerdeki fiyatları araştırmanız önerilir.

 

Gremse Altın nedir ?

 

Gremse altın, piyasada "gramise" veya "2,5 luk" olarak da bilinen bir altın türüdür ve normalde on adet çeyrek altına eşdeğerdir, yani ağırlığı 17.54 gramdır. Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından basılmış olan bu altının ön yüzünde Atatürk’ün portresi ve etrafında yıldızlar sıralanmış, defne yapraklı çiçeklerden oluşturulmuş çelenk motifine yer verilmiştir. Arka yüzünde ise Türkçe motifli yazı ve Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi bulunur ve altının basıldığı tarih belirtilir. Kulpsuz olarak üretilen altına daha sonra kullanım amacına göre kulp takılabilir. Gremse altın, kuyumcular, sarraflar, döviz büroları ve bankalar gibi çeşitli kuruluşlarda nakde çevrilebilir ve 22 ayar altın, 0.916 saflıkta has altından oluşur.

 

Milyem Nedir?

 

Altının saflığını ölçmek için kullanılan bir birimdir. Altın genellikle karat veya milyem olarak ifade edilir. 24 karat altın, en saf altın derecesidir, yani 24/24 oranında altındır. Ancak, altın takılar veya mücevherler genellikle daha az saflıkta olabilir. Bu nedenle, altının saflığını ifade etmek için milyem veya mil kullanılabilir. Örneğin, 18 milyem altın, altının toplam ağırlığının 1000'de 18'inin saf altın olduğunu ifade eder. 

 

Hakan Altın’ın Avantajları Nelerdir? Neden Hakan Altın? 

 

Hakan Altın, güvenilirlik ilkesini ön planda tutarak müşterilerine hizmet veren bir altın merkezidir. Müşteri memnuniyetini sağlamak için mükemmelliğe odaklanır ve her türlü bilgiye değer verir. Bilgi, hayal gücü ve sürekli öğrenme, müşterilere değer sunmanın anahtarı olarak kabul edilir. Yenilikçi bir yaklaşıma sahip olan Hakan Altın, köklü geçmişinden aldığı güçle günümüzün ve geleceğin gereksinimlerine uyum sağlar. Şeffaflık ve profesyonellik ilkelerine bağlı kalarak müşterilere hizmet ederken,  Sürekli güncellenen altın fiyatlarıyla en uygun fiyatları sunar ve müşteri memnuniyetini ön planda tutar.